Przylatując do Londynu, stajemy przed pierwszym wyborem… jak się dostać do City? Opcje są tak naprawdę dwie. Możemy to zrobić albo tanio i wolno, albo drożej i szybko. O ile jadąc z lotniska, tracimy ewentualnie tylko więcej czasu, to wracając na samolot powrotny, możemy stracić mnóstwo nerwów, a nawet spóźnić się na lot, co wygeneruje dodatkowe koszty. Jaką opcję wybrać żeby nie wpaść w pułapkę? Podpowiadamy na podstawie naszych doświadczeń.
Lotniska Londynu
Londyn ma kilka lotnisk. Główne to oczywiście Heathrow na zachodzie miasta, gdzie lądują samoloty rejsowe. Do centrum jest około 24 km, ale z transportem nie ma problemu, ponieważ do samego lotniska dochodzą dwie linie metra. Umówmy się jednak… większość z nas lata do Londynu tanimi liniami, które lądują na trzech pozostałych, czyli Luton, Stansted oraz Gatwick. Każde z nich leży kawałek od miasta, od 35 do 55 km i na żadne nie dociera metro. Do centrum można się dostać, albo autobusem, albo pociągiem. To są właśnie te dwie, wspomniane wcześniej opcje. Tanio i wolno – autobusem, drożej i szybko – pociągiem. W tym wpisie skupimy się na trasie z Luton, ponieważ tam lądowaliśmy i możemy przekazać sprawdzone info. Transport z pozostałych omówimy skrótowo.
Transport z lotniska Luton
Autobus Luton-Londyn
Trasę z lotniska do miasta obsługuje National Express. Przejazd to koszt 12£ od osoby. Według rozkładu trasa zajmuje od 1 h 36 minut do 1 h 50 minut. Jest to najtańsza opcja, ale też najdłuższy czas dojazdu do centrum. Niestety, z tego co dowiedzieliśmy się od ludzi, czas przejazdu to fikcja. Spokojnie można dodać od 30 do 45 minut. Jest to dość ryzykowne połączenie, jeśli jedziemy na lotnisko. Autobusy po prostu stoją w korkach. Jak już wspominaliśmy, tanio, ale długo. Nie polecamy 🙂
PRO TIP
Jeśli już musicie, to lepiej wybrać trasę do Golders Green. Tam dojedziecie w niecałą godzinę i przesiądziecie się na metro. Co prawda poniesiecie dodatkowy koszt około 3£, ale będzie dużo krócej. Poza tym, przejazd metrem wliczy Wam się w dobowy Daily Cap o którym piszemy więcej w dalszej części wpisu.
National Express
Bilety możecie kupić na oficjalnej stronie przewoźnika National Express
Pociąg Luton-Londyn
Naszym zdaniem dużo sensowniejsza opcja. Pierwszy etap to przejazd z lotniska pociągiem automatycznym Dart do stacji Luton Airport Parkway, który kursuje co 5 minut, bo tyle trwa przejazd. Koszt 4,9£ od osoby. Tam macie dwie opcje do wyboru.
Pociąg EMR Luton Airport Express
Najszybsza opcja dostania się do centrum Londynu. Pociąg kursuje co 30 minut i jedzie 23 minuty. Między stacją Luton Airport Parkway a London St Pancras International nigdzie się nie zatrzymuje. Po prostu ekspres. Koszt przejazdu 16,40£ od osoby, ale zdarzają się promocje i da się pojechać nawet za 10,50£.
Jest jednak jeden haczyk… przejazd nie jest elastyczny, to znaczy, że możecie pojechać tylko pociągiem o danej godzinie, na którą kupiliście bilet. W przypadku spóźnienia nie odzyskacie pieniędzy a bilet na kolejny pociąg będzie już nieważny.
Pociąg ThamesLink
Druga opcja przejazdu pociągiem do stacji London St Pancras International. Te pociągi kursują w zależności od pory dnia z różnymi częstotliwościami. Najkrócej co 10 minut, najdłużej co 30 minut. Przejazd trwa od 30 do 45 minut, w zależności na ilu stacjach się po drodze zatrzymują. Koszt przejazdu 17,50£ od osoby. Jest to koszt biletu elastycznego (anytime), czyli jeśli się spóźnicie to bez problemu możecie pojechać każdym następnym w ciągu danego dnia. Za przejazd nieelastyczny zapłacicie 6£, ale ryzykujecie stratę pieniędzy jeśli nie zdążycie na daną godzinę.
Jak kupić bilet?
On line
Pierwsza metoda to kupno na stronie poszczególnych linii. Poniżej linki do stron.
UWAGA!
Bilety nieelastyczne, czyli tańsze, można kupić tylko przez stronę internetową.
W kioskach elektronicznych na dworcach oraz przy płatnościach zbliżeniowych nie są dostępne.
Linki do stron przewożników
EMR Luton Airport Express
ThamesLink
Kioski elektroniczne na dworcach
Na każdej stacji są kioski elektroniczne, jak w McDonaldzie 😀, gdzie możecie kupić bilet na pociąg. Wybieracie stację docelową, przejazd, który Was interesuje, płacicie zbliżeniowo kartą i gotowe, bilet się wydrukuje. Przy wejściu na stację skanujecie kod QR na bramce i wchodzicie.
Ważne!
Zachowajcie bilet. Po pierwsze, w razie kontroli musicie go okazać, po drugie, przy wyjściu na stacji docelowej musicie ponownie zeskanować kod QR, żeby z niej wyjść 😀
Płatność zbliżeniowa na bramce
Najwygodniejsza forma płatności za przejazdy w Londynie. Przykładacie kartę kredytową lub debetową, telefon lub zegarek bezpośrednio na bramce i jedziecie. Przy wyjściu na stacji docelowej ponownie przykładacie kartę i nalicza Wam opłatę. Bardzo dobrze działa też karta Revolut. Proste i wygodne. Dla nas rewelacja.
Uwaga!
Ważne żeby przy wejściu i wyjściu, użyć tej samej karty.
W przeciwnym razie bramka na stacji docelowej może Was nie wypuścić albo naliczyć drugą opłatę 😀
Transport w Londynie
Daily Cap
Co to jest? Maksymalna dzienna opłata za przejazdy w Londynie. Nalicza się od 4.30 danego dnia do 4.29 kolejnego, czyli doba. Obowiązuje na wszystkie środki transportu w ramach miasta, czyli metro, autobusy, overground, pociągi i DLR. W zależności od tego w jakich strefach będziecie się poruszać, zapłacicie maksymalnie:
Strefa 1 i 1-2: 8,10£
Strefa 1-3: 9,60£
Strefa 1-4: 11,70£
Strefa 1-5: 13,90£
Strefa 1-6: 14,90£
Co to oznacza? Pojedynczy przejazd metrem w strefach 1-2 kosztuje 3,20£, czyli po 3 przejazdach danego dnia, każdy kolejny macie już za darmo, nic Was nie kosztuje, ponieważ osiągniecie limit daily cap 8,10£. Tyle następnego ranka zostanie pobrane z karty. Oczywiście jeśli będziecie poruszać się tylko w strefach 1-2. Jeśli pojedziecie do strefy 4 to Wasz limit wyniesie 11.70£. Proste 😀
Ważne!
Za wszystkie przejazdy trzeba płacić tą samą kartą. Jeśli użyjecie innej, system zacznie naliczać opłaty od początku.
Pay as you go
Podane powyżej ceny i Daily Cap obowiązują tylko przy metodzie płatności zbliżeniowo kartą na bramkach. Kupując np. jednorazowy, kartonikowy bilet na metro w kiosku na stacji, za przejazd w strefie 1-2, zapłacicie aż 6,30£ 😱 Jak widzicie, całkowicie nieopłacalne.
Autobusy
Po Londynie jeździmy ikonicznymi piętrusami. Każdy je kiedyś widział na jakimś zdjęciu i na pewno wie jak wyglądają. Jednorazowy przejazd kosztuje 1,75£ i jest ważny przez 1 godzinę. To znaczy że w tym czasie możecie się przesiąść do innego bez dodatkowej opłaty. Nie ważne ile przystanków i iloma liniami pojedziecie. Za te pieniądze macie 60 minut.
Fajnie jest się przejechać takim autobusem, ale nie jest to szybki środek transportu. Wiadomo… korki. Przez centrum przepychają się jak zwykłe samochody. Niby są bus pasy, ale nie wszędzie.
Metro
Najszybszy i najwygodniejszy środek transportu w Londynie. Linii metra jest sporo, dojedziecie nimi wszędzie. W połączeniu z Pay as you go i Daily Cap to najbardziej optymalna opcja transportu publicznego. Niestety, oznaczenia linii i oznaczenia na samych stacjach są mało intuicyjne i trzeba uważać, bo można się pogubić. W porównaniu z Paryżem, zrobione jest to mało logicznie.
Np.: na elektronicznej tablicy napisane jest że metro w danym kierunku odjeżdża z platformy 4… i wszystko było by w porządku, gdyby nie zapomnieli o oznaczeniu przy wejściach numerów 😀 W związku z tym na stacji gdzie spotykają się 3, albo więcej linii, mamy małe kalambury 😉 Temat do ogarnięcia, ale można było zrobić to lepiej. Anglicy często wyśmiewają Francuzów, ale pod tym względem, Paryż górą 😄
Transport z lotniska Heathrow
Mamy do wyboru, albo metro za około 6£ i godzinę jazdy do centrum, albo pociąg Heathrow Express za 25£ i dojazd do centrum w 15 minut.
Transport z lotniska Gatwick
Wybór jak w przypadku Luton. Autobus National Express za 10£ i długim czasem podróży lub pociąg Gatwick Express za około 20£ i 30 minut do centrum. Można też skorzystać z krajowych połączeń kolejowych za 10£, ale czas przejażdżki to około 1 godziny.
Transport z lotniska Stansted
Podobnie jak powyżej, National Express za około 8£ i dwugodzinna tułaczka lub pociąg za 16£ i 30 minut do centrum.
Podsumowanie
Jak widać, transport w Londynie nie jest tani. Zakładając, że przyjeżdżamy na typowy City Break, zależało nam będzie na jak najsprawniejszym dostaniu się do miasta z lotniska, co niesie za sobą koszty. Gdzie byśmy nie lądowali, szybki transport w dwie strony będzie nas kosztował około 200 zł, a przemieszczanie się po mieście, około 50 zł dziennie. Oczywiście na jedną osobę.
Tak czy inaczej, odwiedzić Londyn jak najbardziej warto. Okolice miasta też mają wiele do zaoferowania, o czym napiszemy w kolejnych wpisach 😀